Home
About the Association
About Netball
Competitions & Events
Coaching
Umpiring
National Teams
Photo Gallery
Links
Contact Us
Directions to Sports Centres
Awards and Recognition
Merchandise
Employment Opportunities
HKNA training courses for players

If you would like further information about netball, please contact:

Hong Kong Netball Association
Room 1016
Olympic House
1 Stadium Path
So Kon Po
Causeway Bay
Hong Kong.

Tel: (852) 2504 8208
Fax: (852) 2577 5694
Email: hkna@hkolympic.org

JNL SPRING COMPETITION 2012

Download Week 1 to 6 fixtures (PDF format)

Current Standings

 -----------------WEEK 1: 12th February RESULTS------------------

Premier CUP Division              
TIME Court Division GAME 1-12/2 Score Pts     Score Pts
10:40am 2 Prem CUP F.I.S. 30 4 v SAGC Minute Maid 29 2
11:50am 2 Prem CUP SPS Genius Mario 42 4 v Dynamite 6 1
11:50am 4 Prem CUP YATS 1 1 v AISHK Galahs 32 4
Premier PLATE Division              
TIME Court Division GAME 1 12/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 2 Pre PLATE SPS Super Junior 7 1 v DC Cobras A 21 4
11:50am 3 Pre PLATE SPCS 31 4 v OLR A 16 2
11:50am 5 Pre PLATE HKCC Firebirds 31 4 v Tiso 10 1
Development CUP Division              
TIME Court Division GAME 1 12/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 3 Dev CUP DC Cobras B 2 1 v HKFC Meteors 39 4
9:30am 4 Dev CUP HKCC Pegasus 20 4 v AISHK Kookaburras 10 2
10:40am 3 Dev CUP DBIS Hammerheads 30 4 v WIS Wisanators 8 1
Development PLATE Division              
TIME Court Division GAME 1 12/2 Score Pts     Score Pts
10:40am 4 Dev PLATE OLR B 3 1 v SIS Pink Panthers 33 4
10:40am 8 Dev PLATE SPS Super Victory 9 4 v SAGC JQking 8 2
    LMC and AISHK Red Backs NO GAME      
Primary CUP Division              
TIME Court Division GAME 1 12/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 5 Prim CUP DC 13's Cobras 9 4 v HKFC Supernovas 7 2
9:30am 8 Prim CUP Wisanators Juniors 10 4 v AISHK Koalas  9 2
10:40am 5 Prim CUP HKCC Pixies 10 4 v HKFC Rockets 9 2
Primary PLATE Division              
TIME Court Division GAME 112/2 Score Pts        
9:30am 6 Prim PLATE ESF Wildcats (HK) 11 4 v AISHK Joeys 4 1
10:40am 6 Prim PLATE ESF Wildcats (Kowloon) 5 1   AISHK Magpies 26 4
11:50am 6 Prim PLATE HKFC Comets 8 2   SIS Primary 13 4
    Prim PLATE HKCC Unicorns BYE     NO GAME    

----------------------------WEEK 2: 19th February RESULTS-------------------------

Premier CUP Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts     Score Pts
11:50am 1 Prem CUP F.I.S. 17 4 v Dynamite 6 1
11:50am 2 Prem CUP SPS Genius Mario 48 4 v YATS 3 1
11:50am 3 Prem CUP SAGC Minute Maid 10 1 v AISHK Galahs 33 4
                 
Premier PLATE Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 4 Pre PLATE DC Cobras A 55 4 v Tiso 14 1
9:30am 2 Pre PLATE SPS Super Junior 10 4 v OLR A 0 0
11:50am 4 Pre PLATE SPCS 10 1 v HKCC Firebirds 42 4
                 
Development CUP Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 3 Dev CUP DC Cobras B 15 2 v HKCC Pegasus 30 4
10:40am 2 Dev CUP WIS Wisanators 15 4 v AISHK Kookaburras 11 2
10:40am 4 Dev CUP DBIS Hammerheads 27 2 v HKFC Meteors 34 4
Development PLATE Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts     Score Pts
10:40am 1 Dev PLATE AISHK Red Backs  (1st game) 11 2 v SIS Pink Panthers 15 4
10:40am 3 Dev PLATE LMC (1st game) 9 2 v SPS Super Victory 18 4
11:50am 5 Dev PLATE AISHK Red Backs  (1st game) 23 4 v LMC  (2nd game) 14 2
OLR B vs SAGC JQKing POSTPONE TO WEEK 5
                 
Primary CUP Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 6 Prim CUP HKCC Pixies 3 1 v DC 13's Cobras 13 4
10:40am 6 Prim CUP AISHK Koalas  5 1 v HKFC Supernovas 15 4
11:50am 6 Prim CUP Wisanators Juniors 7 1 v HKFC Rockets 20 4
Primary PLATE Division              
TIME Court Division GAME 2- 19/2 Score Pts        
9:30am 5 Prim PLATE HKFC Comets 29 4 v AISHK Magpies 5 1
9:30am 1 Prim PLATE ESF Wildcats (HK) 7 4 v ESF Wildcats (Kowloon) 2 1
10:40am 5 Prim PLATE HKCC Unicorns 26 4 v AISHK Joeys 0 1
    Prim PLATE SIS Primary BYE     NO GAME    

-------------Week 3: 26th February 2012--------------

PREMIER Division              
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts     Score Pts
10:40am 4 Prem CUP F.I.S. 11 1 v AISHK Galahs 35 4
11:50am 1 Prem CUP Dynamite 17 4 v YATS 9 2
11:50am 2 Prem CUP SAGC Minute Maid 13 1 v SPS Genius Mario 38 4
                 
Premier PLATE Division              
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 1 Pre PLATE SPS Super Junior 24 4 v Tiso 16 2
9:30am 2 Pre PLATE DC Cobras A 19 4 v SPCS 15 2
11:50am 3 Pre PLATE OLR A 5 1 v HKCC Firebirds 45 4
                 
Development CUP Division              
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 3 Dev CUP WIS Wisanators 19 4 v DC Cobras B 6 1
11:50am 4 Dev CUP DBIS Hammerheads 44 4 v AISHK Kookaburras 9 1
11:50am 5 Dev CUP HKFC Meteors 45 4 v HKCC Pegasus 10 1
Development PLATE Division              
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts     Score Pts
10:40am 1 Dev PLATE LMC 24 4 v SAGC JQking 13 2
10:40am 2 Dev PLATE SIS Pink Panthers 17 4 v SPS Super Victory 7 1
10:40am 3 Dev PLATE AISHK Red Backs  28 4 v OLR B 8 1
Primary CUP Division              
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts     Score Pts
9:30am 4 Prim CUP HKFC Rockets 8 2 v DC 13's Cobras 9 4
11:50am 6 Prim CUP Wisanators Juniors 9 2 v HKFC Supernovas 11 4
11:50am 8 Prim CUP AISHK Koalas  14 3 v HKCC Pixies 14 3
Primary PLATE Division (DOUBLE HEADER)            
TIME Court Division GAME 3-26/2 Score Pts        
9:30am 5 Prim PLATE AISHK Magpies 2 1 v HKCC Unicorns 19 4
9:30am 6 Prim PLATE ESF Wildcats (Kowloon) 2 1   HKFC Comets 31 4
9:30am 8 Prim PLATE AISHK Joeys 0 1   SIS Primary 28 4
    Prim PLATE ESF Wildcats (HK) BYE     NO GAME    

--------WEEK 4: 4th March 2012-----------

Premier CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 4/3 Score Pts     Score Pts
10:40am 2 Prem CUP Dynamite 12 1 v SAGC Minute Maid 28 4
11:50am 1 Prem CUP F.I.S. 32 4 v YATS 9 1
11:50am  2 Prem CUP AISHK Galahs 0 0 v SPS Genius Mario 10 4
                   
Premier PLATE Division              
TIME Court Division GAME 4- 4/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 1 Pre PLATE HKCC Firebirds 16 2 v DC Cobras A 23 4
10:40am 1 Pre PLATE SPS Super Junior 19 4 v SPCS 15 2
11:50am 3 Pre PLATE OLR A 5 1 v Tiso 40 4
                 
Development CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 4/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 2 Dev CUP AISHK Kookaburras     v DC Cobras B postpone  
10:40am 3 Dev CUP DBIS Hammerheads 41 4 v HKCC Pegasus 8 1
11:50am 4 Dev CUP HKFC Meteors 33 4 v WIS Wisanators 5 1
Development PLATE Division            
TIME Court Division GAME 4- 4/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 3 Dev PLATE OLR B 0 1 v SPS Super Victory 30 4
10:40am 4 Dev PLATE SIS Pink Panthers     v LMC postpone  
11:50am 5 Dev PLATE SAGC SQking 12 2 v AISHK Red Backs 14 4
Primary CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 4/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 4 Prim CUP Wisanators Juniors 13 3 v DC 13's Cobras 13 3
11:50am 6 Prim CUP HKFC Supernovas 15 4 v HKCC Pixies 11 2
11:50am 8 Prim CUP HKFC Rockets 8 2 v AISHK Koalas  14 4
Primary PLATE Division (DOUBLE HEADER)            
TIME Court Division GAME 5- 4/3 Score Pts        
9:30am 5 Prim PLATE AISHK Magpies 11 4 v ESF Wildcats (HK) 1 1
9:30am 6 Prim PLATE AISHK Joeys 0 1 v HKFC Comets 33 4
9:30am 8 Prim PLATE SIS Primary 19 4 v HKCC Unicorns 12 2
    Prim PLATE ESF Wildcats (Kowloon) BYE     NO GAME @ 9:30am    
                 
Primary PLATE Division (DOUBLE HEADER)            
TIME Court Division GAME 6- 4/3 Score Pts        
10:40am 5 Prim PLATE HKCC Unicorns 10 2 v HKFC Comets 15 4
10:40am 6 Prim PLATE AISHK Joeys 1 1 v ESF Wildcats (Kowloon) 12 4
10:40am 8 Prim PLATE SIS Primary 28 4 v ESF Wildcats (HK) 2 1
    Prim PLATE AISHK Magpies BYE     NO GAME @ 10:40am    

--------Week 5: 11th March 2012---------

Premier CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 11/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 2 Prem CUP Dynamite 11 1 v AISHK Galahs 25 4
10:40am 2 Prem CUP YATS 12 2 v SAGC Minute Maid 22 4
11:50am 2 Prem CUP F.I.S. 8 2 v SPS Genius Mario 16 4
                 
Premier PLATE Division              
TIME Court Division GAME 4- 11/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 4 Pre PLATE SPS Super Junior 17 2 v HKCC Firebirds 23 4
9:30am 8 Pre PLATE OLR A 6 1 v DC Cobras A 34 4
10:40am 3 Pre PLATE Tiso 22 4 v SPCS 16 2
                 
Development CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 11/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 3 Dev CUP DBIS Hammerheads 30 4 v DC Cobras B 18 2
10:40am 1 Dev CUP (rescheduled game) AISHK Kookaburras 6 2 v DC Cobras B 7 4
11:50am 3 Dev CUP HKCC Pegasus 10 4 v WIS Wisanators 7 2
11:50am 8 Dev CUP HKFC Meteors 23 4 v AISHK Kookaburras 0 1
Development PLATE Division              
TIME Court Division GAME 4- 11/3 Score Pts     Score Pts
10:40am 4 Dev PLATE SPS Super Victory 11 3 v AISHK Red Backs  11 3
10:40am 7 Dev PLATE (rescheduled game) LMC 8 2 v SIS Pink Panthers 9 4
11:50am 4 Dev PLATE LMC 21 4 v OLR B 1 1
11:50am 5 Dev PLATE SIS Pink Panthers 8 4 v SAGC JQking 3 1
Primary CUP Division              
TIME Court Division GAME 4- 11/3 Score Pts     Score Pts
9:30am 5 Prim CUP DC 13's Cobras 14 2 v AISHK Koalas  19 4
10:40am 5 Prim CUP Wisanators Juniors 2 1 v HKCC Pixies 18 4
10:40am 8 Prim CUP HKFC Rockets 4 1 v HKFC Supernovas 10 4
                 
Primary PLATE Division              
TIME Court Division GAME 6 - 11/3 Score Pts        
9:30am 6 Prim PLATE ESF Wildcats (HK) 2 1 v HKCC Unicorns 30 4
10:40am 6 Prim PLATE ESF Wildcats (Kowloon)   4* v SIS Primary   1*
11:50am 6 Prim PLATE AISHK Magpies 5 4 v AISHK Joeys 1 1
    Prim PLATE HKFC Comets BYE     NO GAME    

 

-----------Week 6: 18th March 2012 Play-off finals for top four ranked teams.-------

PLAY-OFF FINALS at AP LEI CHAU Sports Centre

Proposed play-off schedule:  Times may subject to change.   

PLEASE NOTE: Due to court availability and the increased in teams, only the top 4 teams during the rounds from each division will play in the finals on 18th March. 

 

Court 1

Court 2

11:10am

 

Prim PLATE  : 1st vs 2nd

 SIS Primary (26) def HKFC Comets (13)

MVP: Chole Lim (SIS Primary)

 

 Prim PLATE  : 3rd vs 4th

HKCC Unicorns (19) def AISHK Magpies (2)

MVP: Lucy Last (HKCC Unicorns)

 

12:20pm

 

Prim CUP      : 1st vs 2nd

HKFC Supernovas (15) def DC 13's Cobras (8)

MVP: Emily Mantle (HKFC Supernovas)

 

 Prim CUP      : 3rd vs 4th

 AISHK Koalas (29) def HKCC Pixies (26)

MVP: Ellie Krust (AISHK Koalas)

 

1:30pm

Dev PLATE   : 1st vs 2nd

AISHK Red Backs (20) def SIS Pink Panthers (17)

MVP: Katie Treasure (AISHK Red Backs)

 

 Dev PLATE   : 3rd vs 4th

SPS Super Victory (19) def LMC (7)

MVP: Jasmine Fung (SPS Super Victory)

 

 

2:40pm

 

 

Dev CUP       : 1st vs 2nd

HKFC Meteors (31) def DBIS Hammerheads (15)

MVP: Ella Cairns (HKFC Meteors)

 

 Dev CUP       : 3rd vs 4th

HKCC Pegasus (23) def WIS Wisanators (22) OVERTIME

 

MVPs: Katrina Salnikow (HKCC Pegasus)

Scarlet Chan (WIS Wisanators)

 

3:50pm

 

Prem PLATE: 1st vs 2nd

 HKCC Firebirds (40) def DC Cobras A (12)

MVP: Lauren Laroche (HKCC Firebirds)

 

 Prem PLATE : 3rd vs 4th

SPS Super Junior (48) def Tiso (10)

MVP: Melanie Pang (SPS Super Junior)

 

5:00pm

 

 

Prem CUP    : 1st vs 2nd

AISHK Galahs (18) def SPS Genius Mario (16)

MVP: Hayley Reed (AISHK Galahs)

 

 Prem CUP     : 3rd vs 4th

F.I.S. (45) def SAGC Minute Maid (22)

MVP: Reika Wong (FIS)

 

 Go back to JNL 2012 Spring competition link

Downloads:

JNL Spring Competition 2012 - Handbook (rules & regulations, fixtures & umpiring duties) PDF format

JNL Spring Competition 2012 - Week 1 to 6 fixtures (PDF format)

2011-2012 Junior Netball League Player's registration form (each player must complete one form each and signed by a parent or guardian)

 

Hong Kong Netball Association

Room 1016, Olympic House, 1 Stadium Path, So Kon Po, Causeway Bay, Hong Kong
Phone: (852) 2504 8208 | Fax: (852) 2577 5694 | Email: hkna@hkolympic.org