Home
About the Association
About Netball
Competitions & Events
Coaching
Umpiring
National Teams
Photo Gallery
Links
Contact Us
Directions to Sports Centres
Awards and Recognition
Merchandise
Employment Opportunities
HKNA training courses for players

If you would like further information about netball, please contact:

Hong Kong Netball Association
Room 1016
Olympic House
1 Stadium Path
So Kon Po
Causeway Bay
Hong Kong.

Tel: (852) 2504 8208
Fax: (852) 2577 5694
Email: hkna@hkolympic.org

  LCSD Hong Kong Regional Netball Academy

香港投球總會 地區訓練計劃

14's Academy 2013

REGIONAL NETBALL ACADEMY 14's Academy

RNA 14's finished with a Tournament Day on the 25th May where the group was divided into 3 teams and the 16's Training Tour team from 2012 were invited to play as well.  Players who have met the minimum attendance requirement (not missing more than 2 sessions) were eligible to play in the Tournament Day and also receive a certificate. 

16's were not eligible to win the Tournament and each team ended up with one win so it came down to percentages.  Purple Dinosaurs had the highest Goal percentage, follow by Red Apples and then Green Dolphins.

MVP's for each team:

Carrie Chui (Red Apples), Rita Hanronnachai (16's), Jasmine Fung (Green Dolphins), Ella Cairns (Purple Dinosaurs)

 

 

 

Congratulations to the following 30 girls for their selections into the 14's Academy Squad.  Next training is Sat 9th March 10am to 12pm @ Shun Lee Tsuen Sports Centre.  An 80% minimum attendance is expected for the successful members.  IF you cannot attend or is running late to a training session, please contact Connie on 6696 7151.  

For the unsuccessful participants who are wanting feedback on their performance, please email conniewongnetball@hotmail.com .

Thank you all for your interest in the HKNA Academy Program.

Trial number SURNAME First Name School
58 Cairns Ella French International School
17 Chan Nicole St Paul's School (Lam Tin)
30 Chillington Lauren Chinese International School
13 Chiu Carrie St Paul's School (Lam Tin)
26 Dale Alannah South Island School
36 Dalziell Brittany Australian International School
40 Davies Niamh Australian International School
11 Fung Jasmine St Paul's School (Lam Tin)
57 Henderson Gina French International School
3 Henville Jacqueline Australian International School
15 Hui Katy St Paul's School (Lam Tin)
1 Keefe Holly Island School
7 Keefe Jemma Island School
53 Krantz Sophie Kellett School
10 Lai Anika Canadian International School
52 Lau Kristen Singapore International School
39 Lee Gabriella Australian International School
45 Lee Wing Kei Our Lady of the Rosary College
12 Lo Doreen St Paul's School (Lam Tin)
31 McAuslan Jamie HK YMCA Christian College
8 Morgan Robyn Island School
29 Nair Aparna King George V
23 Ng Nicole Singapore International School
27 Regan Victoria Yan South Island School
6 Smal Paige West Island School
37 Telford Rachel Discovery College
16 Tsang Greta St Paul's School (Lam Tin)
50 Tupper Aliya Australian International School
4 Waddel Skye Island School
14 Wong Nga Sze St Paul's School (Lam Tin)

TRAINING

DATE (Saturdays)

TIME

VENUE

1

2nd March

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

2

9th March

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

3

16th March

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

4

23rd March 

10am to12pm

FA YUEN STREET SC

5

6th April 

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

6

13th April

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

7

20th April

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

8

27th April

10am to12pm

Shun Lee Tsuen SC

9

4th May

9am to11am

Shun Lee Tsuen SC

10

11th May

9am to11am

Shun Lee Tsuen SC

11

18th May

9am to11am

Shun Lee Tsuen SC

12

25th May

9am to11am

Shun Lee Tsuen SC

 

Download LCSD Regional Netball Academy Form : English [PDF]  [WORD]

                                                                                    Chinese [PDF]  [WORD]                    


16's Academy 2012

Congratulations to the following girls selected for the Academy 16's Training Tour to Singapore from 29 Nov to  4 Dec.

 

        

Alice Burnett             Katie Watkin           Crystal Lai Rita Hanronnachai    Elizabeth Brown     Ada Yiu          

Alex Allum-pearce   Jemima Jones       Mandy Tai                 Jasmine Fung

 

Reserves: Lillian Armstrong, Gessy Li 

 

 

 

Congratulations to the players named for the 2012 16's Academy Kowloon and Island Squads. 

SURNAME GIVEN NAMES SCHOOL   SURNAME GIVEN NAMES School/club
ALLUM-PEARCE Alexandra French International School   ANDERSON Rhian King George V School
BALDWIN Chania Discovery College   ARMSTRONG Lilian Australian International School
BURNETT Alice South Island School   BROWN Elizabeth West Island School 
CHAN Scarlet West Island School   CAIRNS Georgina French International School
FAWDRY Selina West Island School   CHAN Nicole St Paul's School (Lam Tin)
JONES Jemima Brooke West Island School   CHAN Natalie St Paul's School (Lam Tin)
KEOY Emma German Swiss International School   CHEUNG Carmen Kwung Tong Government Secondary School
LAMPLOUGH Marina South Island School   CHIU Ka Wai St Paul's School (Lam Tin)
LI Gessy Ga Wing Diocescan Girl's School   EAMES Loren King George V School
MATSUKAGE Moeno West Island School   FUNG Jasmine St Paul's School (Lam Tin)
ROLSTON Maya South Island School   FUNG Mary  Kwung Tong Government Secondary School
TAN Janice SKH Li Fook Hing School   HANRONNACHAI Rita St Paul's School (Lam Tin)
THORSEN Amanda Discovery College   LAI  Crystal St Paul's School (Lam Tin)
TSANG Winkie SKHSS LMC   LAROCHE Lauren King George V School
WATKIN Katie Island School   MING Yee Tong SKH St. Simon's Lui Ming Choi Secondary School 
WONG Clarina Ka Wing Hoi Ping Chamber of Commerce Secondary School   QIAN Jia Yu Kwung Tong Government Secondary School
YEUNG Hoi Ip SKH Li Fook Hing School   SIN Shirley St Paul's School (Lam Tin)
YONG Fei Emma Discovery College   TANG Vickie King George V School
        WONG Ka Ying Kwung Tong Government Secondary School
        TAI Mandy  St Paul's School (Lam Tin)
        YEUNG Tsz Wai Kwung Tong Government Secondary School
        YIU Yim Wa St Paul's School (Lam Tin)

Island Squad

Kowloon

 


 

2012 Regional 14's Academy                          

Around 70 athletes trialed for the 2012 14's Regional Netball Academy Squad.  The athletes performed a number of fitness tests and match plays  held over two weekends.  Congratulations to the following 30 girls selected for the final squad.  Any queries, please email conniewongnetball@hotmail.com .

 

Trial number

SURNAME

First Name

School/ Club

1

SHAW

Danielle

Australian Int School

3

COOK

Zoe

French Int School

4

MacKenzie

Kelly

French Int School/HK Cricket Club

7

KRANTZ

Sophie

Kellet School/ HK Cricket Club

9

BAGHURST

Emma

Kellet School

11

YTTERDAL

Ada

HK Cricket Club

12

BURNETT

Alice

HK Cricket Club

13

CHAN

Scarlet

West Island School

16

Qian

Jiayu

Kwun Tong Gov Sec School

17

KAU

Tsz Ki

Kwun Tong Gov Sec School

18

NG

Lucy

Kwun Tong Gov Sec School

21

LAMPLOUGH

Marina

South Island School

23

LAROCHE

Lauren

King George V School/ HK Cricket Club

24

CIMMERBECK

Matilda

French Int School

27

CAIRNS

Ella

French Int School/ HK Football Club

28

CAIRNS

Georgina

French Int School/ HK Football Club

29

BRAUND

Kea Anne

Renaissance College HK

33

BANKS

Bianca

West Island School/ HK Cricket Club

36

MATSUKAGE

Moeno

West Island School

38

BREDBURY

Kelsey

Discovery Bay Int School

39

CHIN

Kiki

Kwun Tong Gov Sec School

43

LAIGHT 

Megan

French Int School

46

FLANIGAN

Lilah

Australian Int School

49

YONG

Emma

Discovery College

51

DAVIES

Niamh

Australian Int School

53

REED 

Brooke

Australian Int School

54

FUNG

Jasmine

St Paul's School (Lam Tin)

59

ALLUM-PEARCE

Alexandra

HK Cricket Club

70

MURPHY

Catherine

Australian Int School

73

LO

Hoi Ching

St Paul's School (Lam Tin)

Download registration form:                                                                                               (中文)

Flyer and Registration Form for the 2012 LCSD Hong Kong Regional Netball 14's Academy [PDF Format] [WORD Format]


Past Academy Programs....

 

Regional 16's Academy Program 2011

Congratulations to the following athletes selected in the final touring team to Singapore to participate in the International Youth Challenge. Special congratulations to Olivia Bolton, Justine Chan, Hayley Reed and Mandy Tai for being named in the leadership group for the the tour.

The three reserve players selected are:

NESBITT

Claire Kitty

French International School

THOMPSON Charlotte French International School
WEEKES Rachael Australian International School

The following players have been selected as train-on athletes in their respective squads. 

KOWLOON

CHAN

Lucy

Kwun Tong Government Secondary School

LAM Angel St Paul's School (Lam Tin)
JONES Jemima West Island School

 

ISLAND

DAVIDSON

Alexandra

West Island School

REFAAQ Maarya West Island School
SUWANWELA Napasorn Discover Bay International School

ISLAND Regional 16's Netball Academy Squad 2011

Congratulations to the following athletes on their selection into the Island's Squad.  

SURNAME GIVEN NAMES School
KRIESEL Bridget Marie West Island School
SUWANWELA Napasorn Discover Bay International School
XU Glenda West Island School
DIXON Stephanie Lilian South Island School
DAVIDSON Alexandra West Island School
REED Hayley Australian International School
BOLTON Olivia Australian International School
WEEKES Rachael Australian International School
HOLT Isabel South Island School
WONG Wui Yee Kwun Tong Government Secondary School
COX Courtney Australian International School
AUSTIN Louise King George V
CHAN Yee Ching (Justine) St Paul's School (Lam Tin)
ACTON Tallulah West Island School
THOMPSON Charlotte Elizabeth French International School
NESBITT Claire Kitty French International School
VALENTINE Charlotte   Chinese International School
LEE  Jasmine West Island School
REFAAQ Maarya West Island School
SUN Stephanie    Chinese International School

KOWLOON Regional 16's Netball Academy Squad 2011

Congratulations to the following 16 athletes on their selection into the Kowloon16's Squad.  

SURNAME GIVEN NAMES SCHOOL
ANDERSON Rhian Carys King George V
AU  Sabrina St Paul's School (Lam Tin)
BROWN Elizabeth Clare West Island School
CHAN Lucy Kwun Tong Government Sec School
EAMES Loren Natalie King George V
FUNG Hiu Ching Kwun Tong Government Sec School
HANRORNACHAI Rita St Paul's School (Lam Tin)
JONES Jemima West Island School
LAM Angel St Paul's School (Lam Tin)
LEE  Catherine St Paul's School (Lam Tin)
MAK Hiu Ying Kwun Tong Government Sec School
TAI Mandy Ka Yan St Paul's School (Lam Tin)
WONG Ka Ying Kwun Tong Government Sec School
WONG Ashley Diocesan Girl's School
YANG Carla Our Lady's College
YIU Ada St Paul's School (Lam Tin)

2011 Regional 14's Academy Squad  

CONGRATULATIONS to the following athletes on their selection into the inaugural Regional 14's Netball Academy.  The girls will undergo eight intense training sessions in the lead up to a tournament day in May.  The squad is identified as possible future National Squad representatives and will be coached by the Coach of the National Youth Team.  A total of 52 girls trialled for the Academy where they all performed a variety of fitness tests as well as match play.    Some photos from one of the training sessions can be found on our facebook page.

ALLUM-PEARCE Alexandra French International School
ANDERSON Rhian Carys King George V School
ANDRAGHETTI Giolia Discovery Bay International School
BRAUND Kea Renaissance College
BREDBURY Kelsey Ashton Discovery Bay International School
CAIRNS Ella French International School
CAIRNS Georgina French International School
CHENG Sharon King George V School
DIXON Stephanie Lilian South Island School
DOUGHTY Francesca Kellet School
DUNN Jasmin Clearwater Bay School
GRAY Mercedes Jane Kellet School
HALL Kira South Island School
HASEGAWA Sakura King George V School
HOLT Isabel South Island School
KAIFONG Grace Discovery College
KRIESEL Bridget Marie West Island School
LAM Kwok Yim St Paul's School (Lam Tin)
LAROCHE Lauren Clearwater Bay School
LOCKETT Lauren Caitlin Kellet School
MACKENZIE Kelly French International School
REFAAQ Maarya West Island School
ROLSTON Maya South Island School
RUSSELL Charlotte Kellet School
SO Hoey Diocesan Girls' School
SUWANWELA Napasorn Discovery Bay International School
TALAS Hebe Philomena Renaissance College
XU Glenda West Island School
YIP Wai Yin St Paul's School (Lam Tin)
YOUNG Lauren King George V School

2010 Regional 16's Academy Team tour to Singapore

After the final trial on 28th October, HKNA has selected a team of 12 plus 3 reserve players for the Academy Touring Team.  Six train-ons (3 for Island and 3 for Kowloon) have been selected. The Regional Netball Academy Program started in July and over 90 girls trialed for the two squads; Island and Kowloon.   21 girls were selected into the Island Squad and 18 girls were selected in the Kowloon squad.  

Congratulations to the following athletes...

Train-ons  
Rhea Nayar (Island) West Island School
Jasmine Lee (Island) West Island School
Lucy O'Sullivan (Island) Australian International School of HK
Iris Lee (Kowloon) St Paul's School (Lam Tin)
Jemima Jones (Kowloon) West Island School
Maggie Mak (Kowloon) Kwung Tong Government Sec School

2010 Regional Netball 16's Academy Squads

The 2010 Regional Netball Academy (RNA) is suitable for netballers who want to further develop their skills and take the next step in their netball pathway.  The squads will be run by the current coach of the HK Youth Netball Team, Connie Wong (HKNA Technical Manager and a Netball Australia Level Two accredited coach) and you will also have the chance of training alongside the best netballers in HK for this age group.  These squads are set up to identify youth talented netballers who could be potential HK Youth (U21’s) squad member to compete in the Asian Youth Championships in 2012.    

There were 96 athletes registered to trial for the two academies and after two weeks of trials, 21 athletes have been selected for the Island squad and 18 athletes have been selected for the Kowloon squad.  These athletes will be competing for a place in the final team of 12 to represent HK in the 3rd International Youth Challenge in Singapore from 27th November to 4th December 2010. 

CONGRATULATIONS to the following athletes who have been selected into the 2010 Regional Netball Academy for Island & Kowloon. 

ISLAND ACADEMY SQUAD KOWLOON ACADEMY SQUAD
SURNAME GIVEN NAMES SCHOOL SURNAME GIVEN NAMES SCHOOL
BRIDGES Sorin West Island School BROWN Elizabeth Clare West Island School
BUTLER Madeleine Ella Australian International School CHAN Ella Chinese International School 
CHANCELLOR Amanda Australian International School CHAN Ka Yan Angela St Paul's School (Lam Tin)
CUVERLIER Nadia Katia Chinese International School  CHAN Yee Ching Justine St Paul's School (Lam Tin)
DAVIDSON Alexandra West Island School JONES Jemima West Island School
DEV Tara Canadian International School LEE Pui Ching Iris St Paul's School (Lam Tin)
FU  Joanna Chinese International School  LEUNG Hiu Tung Sonia St Paul's School (Lam Tin)
KRIESEL Bridget Marie West Island School LO Leong Yi Fiona St Paul's School (Lam Tin)
LEE Yeri West Island School LUI Shana, Pui Shan Precious Blood Secondary School
LEE Jasmine West Island School MAK Hiu Ying Maggie Kwung Tong Government School
NAYAR Rhea West Island School WEI Nikki Tong Li Singapore International School
NEWMAN Harriet Alice West Island School WONG Yuen Yi Peggy St Paul's School (Lam Tin)
O'SULLIVAN Lucy Australian International School WONG Ashley Diocesan Girl's School
REED Hayley Australian International School WONG Nag Ki Kelly Diocesan Girl's School
REFAAQ F.Zaha West Island School WONG Mung Lok Chinese International School 
SIN Yan Yee Shirley St Paul's School (Lam Tin) WONG Wui Yee Kwung Tong Government School
TAI Ka Yan Mandy St Paul's School (Lam Tin) YIP Chui Man Irene St Paul's School (Lam Tin)
THOMPSON Charlotte Elizabeth French International School YUEN Karen Ka Yan Diocesan Girl's School
VALENTINE Charlotte   Chinese International School       
WEEKES Rachael Australian International School      
XU Glenda West Island School      

Related Links:

Academy Assistant Coach Program 2011

HK Player's Pathway

Hong Kong Netball Association

Room 1016, Olympic House, 1 Stadium Path, So Kon Po, Causeway Bay, Hong Kong
Phone: (852) 2504 8208 | Fax: (852) 2577 5694 | Email: hkna@hkolympic.org